Košarkarji Cedevite Olimpije so še šestič zapored osvojili naslov državnega prvaka Slovenije. Ljubljanski Zmaji so v finalni seriji državnega prvenstva s 3:0 v zmagah premagali novomeško Krko in sezono zaključili na najlepši možen način – z novo lovoriko v klubskih vitrinah. Na tretji tekmi je v ponedeljek semafor v Športni dvorani Leona Štuklja kazal 87:71 v korist ljubljanskega kolektiva.
Odločilna tretja tekma finalne serije je bila odigrana v Novem mestu, kjer je Cedevita Olimpija spisala nov pomemben mejnik v svoji bogati zgodovini. Ljubljanski klub je namreč postal prva ekipa po Krki, ki je pokal za naslov državnega prvaka dvignila prav v Novem mestu. Do zdaj je Krka na domačem parketu uspešno branila prednost domačega okolja v vseh finalnih serijah, v katerih je osvojila naslov državnega prvaka.
Za Cedevito Olimpijo je to že 23. naslov državnega prvaka Slovenije v obdobju samostojne države, kar dodatno potrjuje status najuspešnejšega slovenskega košarkarskega kluba. Obenem gre za že 16. zaporedno lovoriko Zmajev v tekmovanjih pod okriljem Košarkarske zveze Slovenije, s čimer klub nadaljuje izjemno obdobje domače prevlade. Za najkoristnejšega igralca finalne serije je bil izbran DJ Stewart.
Finalni obračun med Cedevito Olimpijo in Krko je bil že dvanajsti medsebojni finale državnega prvenstva. Po zmagi v sezoni 2025/26 so Ljubljančani izenačili razmerje uspešnosti v finalnih serijah, saj sta zdaj kluba po številu osvojenih naslovov v medsebojnih finalih poravnana na šest. Rivalstvo med kluboma tako ostaja eno najpomembnejših in najuspešnejših v zgodovini slovenskega klubskega športa.
Uspeh v sezoni 2025/26 je še ena potrditev izjemne kontinuitete ljubljanskega kolektiva. V zadnjih devetih finalnih serijah državnega prvenstva je Cedevita Olimpija osvojila kar osem naslovov državnega prvaka, s čimer je utrdila svoj položaj na vrhu slovenske klubske košarke.
Šesti zaporedni naslov državnega prvaka predstavlja enega najdaljših zmagovitih nizov v zgodovini kluba, čeprav rekord še naprej ostaja v lasti generacij, ki so med letoma 1992 in 1999 pod imenom Smelt oziroma Union Olimpija osvojile osem zaporednih naslovov državnega prvaka. Cedevita Olimpija se je s šestim zaporednim slavjem še dodatno približala temu izjemnemu dosežku in nadaljuje tradicijo uspehov, ki ljubljanski klub spremlja že več kot tri desetletja.
Cedevita Olimpija je skozi celotno finalno serijo prikazala zrele, disciplinirane in kakovostne predstave ter zasluženo prišla do novega naslova. Z zmago v Novem mestu so Zmaji kronali še eno uspešno sezono in navijačem podarili novo nepozabno poglavje v zgodovini kluba – naslova so se Zmaji veselili tudi v Pokalu Spar in slovenskem Superpokalu, v Evropskem pokalu in Ligi ABA pa so se prebili do četrtfinala končnice.
IZJAVI PO TEKMI:
Đorđe Adžić, trener KK Cedevita Olimpija:
“Finalne serije ni enostavno zaključiti s tremi zaporednimi zmagami. Ponosni smo, da smo postali prva ekipa v zgodovini slovenskega prvenstva, ki je naslov državnega prvaka osvojila na parketu v Novem mestu. To je dosežek, ki bo za vedno ostal zapisan v zgodovini kluba in v naših spominih. Čestitke vsem igralcem, strokovnemu štabu in ljudem v klubu za izjemno opravljeno delo. Posebna zahvala in čestitke gredo tudi našemu glavnemu trenerju Zvezdanu Mitroviću, ki smo ga pogrešali ob igrišču. Zdaj pa je čas, da skupaj proslavimo ta uspeh.”
DJ Stewart, igralec KK Cedevita Olimpija:
“Počaščen sem, da sem prejel priznanje za najkoristnejšega igralca finalne serije državnega prvenstva. Takšna nagrada je vedno odraz dela celotne ekipe, zato gre največ zaslug mojim soigralcem, trenerjem in vsem članom strokovnega štaba, ki mi vsak dan pomagajo, da sem lahko najboljša različica sebe. Vesel sem tega priznanja, še posebej zato, ker bi lahko bilo moje zadnje v dresu Cedevite Olimpije. Prav zaradi tega ima zame še toliko večjo vrednost in bo ostalo poseben spomin na obdobje, ki sem ga preživel v tem klubu.”
Aleksej Nikolić, igralec KK Cedevita Olimpija:
“Dosegli smo nekaj, kar v zgodovini tekmovanja še nikomur ni uspelo – osvojili smo naslov državnega prvaka z zmago na novomeškem parketu. V tekmo smo vstopili odločno, z jasnim ciljem, da serijo zaključimo že s tretjo zmago. Že pred začetkom končnice smo se zavedali, da pot do naslova ne bo lahka, kar je potrdila tudi zadnja tekma proti Krki. Gre za kakovostnega tekmeca, ki igra dobro košarko. Res je, da so se v zaključku sezone soočali z določenimi težavami zaradi poškodb, kar je vplivalo na širino njihove rotacije, vendar to ne zmanjšuje njihove kakovosti. Čestitam jim za uspešno sezono, odlične predstave v Ligi ABA in izjemno konstantnost v domačem prvenstvu. Sezono zaključiti z le enim porazom je velik dosežek. Klubu želim veliko uspeha tudi v prihodnji sezoni.”
Jaka Blažič, kapetan KK Cedevita Olimpija:
“Tokrat sem pri dvigu pokala državnih prvakov odigral nekoliko drugačno vlogo. Kapetanski trak je v finalni seriji nosil Aleksej Nikolić, ki je svojo nalogo opravil odlično. Ta ekipa si je naslov povsem zaslužila. Fantje so skozi celotno sezono trdo delali, bili predani in vztrajni, nagrada za vse vloženo pa je ta lovorika. Veseli me, da nadaljujemo niz osvajanja naslovov državnih prvakov, in upam, da bomo to tradicijo uspešno ohranjali tudi v prihodnje.”
POROČILO TEKME:
Cedevita Olimpija je bolje odprla srečanje od domače zasedbe in po prvi četrtini vodila za 2 točki (22:20), ob polčasu pa že za 15 (46:31). Kot se je kasneje izkazalo, so Zmaji kljub borbi domače zasedbe vse do konca, uspeli v nadaljevanju obračuna nadzirati njegov potek in prednosti niso več postavili pod vprašaj.
Za Cedevito Olimpijo je strelsko prednjačil Umoja Gibson z 20 doseženimi točkami. DJ Stewart jih je dosegel 19, Aleksej Nikolić 16, Miha Cerkvenik pa 20.
LIGA OTP BANKA, FINALNA SERIJA
TEKMA 3
ŠD Leona Štuklja (Novo mesto, Slovenija), ponedeljek, 1. junij:
KRKA – CEDEVITA OLIMPIJA 71:87 (20:22, 11:24, 23:18, 17:23) [0:3]*
Cedevita Olimpija: Stewart 19 (5 skokov), Nikolić 16 (5 podaj), Gueye, Cerkvenik 12 (8 skokov), Škara 8, Gibson 20, Radović, Hukić, Stjepanović 2, Ciperle 2, Tonejc, Kennedy 8 (6 skokov).
*Rezultat v zmagah. Finalna serija se je igrala na tri dobljene tekme.
ŽE ODIGRANO:
TEKMA 1
ŠD Leona Štuklja (Novo mesto, Slovenija), sreda, 27. maj:
KRKA – CEDEVITA OLIMPIJA 89:90 (15:21, 16:18, 22:13, 13:14, 8:8, 15:16)
Cedevita Olimpija: Stewart 20 (5 skokov), Nikolić 15 (7 podaj), Gueye, Cerkvenik 10 (7 skokov), Škara 11 (7 skokov), Gibson 20 (6 podaj), Radović 2 (6 skokov), Hukić, Stjepanović, Ciperle, Tonejc, Hurt 12.
STATISTIKA
FOTOGALERIJA
VEČ O TEKMI
TEKMA 2
Arena Stožice (Ljubljana, Slovenija), sobota, 30. maj:
CEDEVITA OLIMPIJA – KRKA 91:74 (22:30, 29:19, 24:11, 16:14)
Cedevita Olimpija: Stewart 27 (6 skokov), Gibson 15 (7 podaj), Gueye, Cerkvenik 8, Škara 13 (6 skokov), Radović 9 (7 skokov), Nikolić 10 (6 podaj), Hukić, Stjepanović, Ciperle 3, Tonejc, Kennedy 6.