07.08.2021

Slovenija olimpijske igre sklenila na četrtem mestu

Slovenska moška članska reprezentanca je zgodovinske, svoje prve, olimpijske igre v Tokiu sklenila na četrtem mestu. Na tekmi za tretje mesto je bila v soboto od Slovencev s 107:93 boljša reprezentanca Avstralija. Po zgodovinski uvrstitvi na olimpijske igre in zmagi na kvalifikacijskem turnirju v Litvi, so košarkarji slovenske reprezentance v Tokiu spisali novo poglavje v … Continued

Slovenska moška članska reprezentanca je zgodovinske, svoje prve, olimpijske igre v Tokiu sklenila na četrtem mestu. Na tekmi za tretje mesto je bila v soboto od Slovencev s 107:93 boljša reprezentanca Avstralija.

Po zgodovinski uvrstitvi na olimpijske igre in zmagi na kvalifikacijskem turnirju v Litvi, so košarkarji slovenske reprezentance v Tokiu spisali novo poglavje v uspešni zgodovini slovenske košarke. Na svojih prvih olimpijskih igrah so se uspeli prebiti do četrtega mesta. Slovenci so predtekmovalni del sklenili brez poraza in v četrtfinalu iz boja za najvišja mesta izločili Nemčijo. V polfinalu so nato v četrtek doživeli poraz proti olimpijskim podprvakom, košarkarjem Francije, na tekmi za tretje mesto pa je bila od izbrancev selektorja Aleksandra Sekulića boljša Avstralija (93:107).

Po uvodnih kriznih minutah so Slovenci kmalu ujeli ritem in še pred koncem prve četrtine tudi prišli v vodstvo. Kljub temu so Avstralci narekovali ritem igre, a slovenska reprezentanca je uspešno sledila in po nekaj minutah igre v drugi četrtini z zabijanjem Žige Dimca povedla z 28:25, razliko v korist Slovenije pa je delala predvsem peterka z Dimcem, Jako Blažičem, Edom Murićem, Luko Rupnikom in Klemnom Prepelićem. Toda košarkarji Avstralije so se silovito vrnili in na glavni odmor s seboj odnesli osem točk prednosti (53:45).

Igralci v zlato-zelenih dresih so tudi v drugem polčasu igrali dobro, ko pa se je tekma že zdela izgubljena, so Slovenci vklopili svoje motorje. Najprej je udaril Jaka Blažič, svoje sta dodala še Prepelić in Luka Dončić, in šest minut pred zaključkom je Slovenije zaostajala le še z 80:83. Toda Avstralci so se v nadaljevanju, navkljub borbeni predstavi Slovencev, znova oddaljili, nato pa tekmo le še mirno pripeljali do konca.

Cedevito Olimpijo so na olimpijskih igrah v Tokiu predstavljali štirje košarkarji slovenske reprezentance. Jaka Blažič je na sobotni tekmi za tretje mesto dosegel 12 točk in zbral dva skoka. Žiga Dimec je šestim točkam dodal en skok. Edo Murić je ob petih točkah v statistiko vpisal še tri skoke in tri asistence. Luka Rupnik se ni vpisal med strelce, zbral pa je en skok in dvakrat uspešno zaposlil soigralce.

OLIMPIJSKE IGRE (Tokio, Japonska)

TEKMA ZA TRETJE MESTO

Sobota, 7. avgust:
SLOVENIJA – AVSTRALIJA 93:107 (19:20, 26:33, 22:25, 26:29)

Jaka Blažič (Slovenija) – 20 minut, 12 točk (4/6 za dve, 1/2 za tri, 1/2 PM), 2 skoka, 1 pridobljena in 1 izgubljena žoga.
Edo Murić (Slovenija) – 21 minut, 5 točk (1/2 za dve, 1/2 za tri), 3 skoki in 3 asistence.
Luka Rupnik (Slovenija) – 5 minut, 1 skok in 2 asistenci.
Žiga Dimec (Slovenija) – 5 minut, 6 točk (3/3 za dve) in 1 skok.

Že odigrano:

OLIMPIJSKE IGRE – SKUPINA C (Tokio, Japonska)

KOLO 1

Ponedeljek, 26. julij:
ARGENTINA – SLOVENIJA 100:118 (24:32, 18:30, 24:26, 34:30)

Jaka Blažič (Slovenija) – 27 minut, 3 točke (0/3 za dve, 1/3 za tri), 5 skokov, 1 asistenca, 1 blokada in 3 izgubljene žoge.
Edo Murić (Slovenija) – 16 minut, 3 točke (1/4 za tri), 5 skokov, 1 asistenca in 2 izgubljeni žogi.
Luka Rupnik (Slovenija) – 11 minut, 4 točke (1/4 za tri, 1/2 PM), 1 skok, 4 asistence in 2 izgubljeni žogi.
Žiga Dimec (Slovenija) – 8 minut, 5 točk (2/4 za dve, 1/4 PM), 7 skokov, 1 asistenca in 1 izgubljena žoga.

KOLO 2

Četrtek, 29. julij:
SLOVENIJA – JAPONSKA 116:81 (29:23, 24:18, 27:23, 36:17)

Jaka Blažič (Slovenija) – 24 minut, 10 točk (2/3 za dve, 2/7 za tri), 4 skoki, 3 asistence, 2 pridobljeni in 1 izgubljena žoga.
Edo Murić (Slovenija) – 17 minut, 4 točke (2/2 za dve, 0/3 za tri), 7 skokov, 1 asistenca in 1 pridobljena žoga.
Luka Rupnik (Slovenija) – 10 minut, 4 točke (0/1 za dve, 1/2 za tri, 1/2 PM), 2 skoka, 4 asistence in 1 izgubljena žoga.
Žiga Dimec (Slovenija) – 8 minut, 2 točki (1/1 za dve) in 2 skoka.

KOLO 3

Nedelja, 1. avgust:
ŠPANIJA – SLOVENIJA 87:95 (24:20, 20:21, 26:27, 17:27)

Jaka Blažič (Slovenija) – 27 minut, 10 točk (2/5 za dve, 2/10 za tri), 4 skoki, 2 asistenci in 1 pridobljena žoga.
Edo Murić (Slovenija) – 11 minut, 8 točk (1/2 za dve, 2/4 za tri), 2 skoka, 1 asistenca, 1 pridobljena in 1 izgubljena žoga.
Luka Rupnik (Slovenija) – 3 minute, brez točk (0/1 za dve, 0/1 za tri) in 2 skoka.
Žiga Dimec (Slovenija) – 7 minut, 6 točk (3/4 za dve), 5 skokov in 1 asistenca.

ČETRTFINALE

Torek, 3. avgust:
SLOVENIJA – NEMČIJA 94:70 (25:14, 19:23, 22:17, 28:18)

Jaka Blažič (Slovenija) – 20 minut, 9 točk (2/2 za dve, 1/6 za tri, 2/2 PM), 3 skoki, 1 pridobljena in 2 izgubljeni žogi.
Edo Murić (Slovenija) – 17 minut, 3 točke (1/1 za tri), 1 pridobljena in 2 izgubljeni žogi.
Luka Rupnik (Slovenija) – 1 minuta, brez točk (0/1 za dve) in 1 asistenca.
Žiga Dimec (Slovenija) – 7 minut, 5 točk (2/2 za dve, 1/2 PM), 1 pridobljena in 1 izgubljena žoga.

POLFINALE

Četrtek, 5. avgust:
FRANCIJA – SLOVENIJA 90:89 (27:29, 15:15, 29:21, 19:24)

Jaka Blažič (Slovenija) – 31 minut, 14 točk (4/8 za dve, 2/7 za tri), 5 skokov, 1 asistenca in 2 pridobljeni žogi.
Edo Murić (Slovenija) – 5 minut, brez točk (0/2 za dve).